RESILIENCE – Evropska interdisciplinarna istraživačka infrastruktura za studije religije, objavljuje četvrti poziv za prijave na Program internacionalnih posjeta (TNA program – Transnational Access Fellowships). Poziv je otvoren od 15. oktobra do 1. decembra 2024. godine. Korisnicima ovog programa bit će omogućen direktan i efikasan pristup kolekcijama vodećih istraživačkih institucija i univerziteta u Evropi, uz podršku stručnjaka iz oblasti. Mogućnosti za istraživače su u značajnoj mjeri proširene sa sve većim brojem institucija koje se pridružuju RESILIENCE infrastrukturi kao institucije prijema za TNA program.

Pristup i prednosti

Korisnicima TNA programa bit će omogućen fizički i virtualni pristup jedinstvenim kolekcijama i ekspertizi vodećih istraživačkih institucija i univerziteta u Evropi na direktan i efikasan način. Također, posjete kroz TNA program podrazumijevaju brz pristup raspoloživim resursima, što znači efikasnije korištenje vremena za istraživanje. Svaka institucija domaćin će korisnicima ustupiti mjesto za rad, pomoć u istraživanju kroz fizičke i digitalne kolekcije, individualizirane preporuke i upute za lokalna putovanja i smještaj, kao i druge prednosti specifične za svaku pojedinačnu instituciju. Značajno je napomenuti da će korisnicima programa biti ponuđeno stručno vodstvo iskusnih istraživača institucije domaćina, kao i prilike za umrežavanje sa domaćim istraživačima tokom posjeta.

Institucije prijema

TNA institucije domaćini su: RESILIENCE koordinator – FSCIRE (Institut za religijske  studije u Bolonji, IT), te partnerske institucije: Archivio Generale Arcivescovile di Bologna, AAB (Glavni arhiv Bolonjske nadbiskupije, IT), Univerzitet Bar-Ilan (Ramat Gan, IL), Bektashi World Center (Tirana, AL), CIRCSE (Milano, IT), Muzej J.A. Comeniusa (Uherský Brod, CZ), Katolički univerzitet u Luvenu (KU Leuven, BE), New Georgian University (Poti, GE), Akademija za kulturu „Saint Epifanios“ (Agia Napa, CY), Univerzitet „Sv. Kliment Ohridski“ u Sofiji (BG), Teološki Univerzitet u Apeldoornu (NL), Univerzitet u Ljubljani, Teološki fakultet (SI), Univerzitet u Münsteru (DE), Univerzitet u Sarajevu (BiH) i Akademija za teološke studije u Volosu (GR).

Dodatno, istraživači mogu prijaviti istraživački boravak na jednom od pet institucija učesnice ITSERR konzorcija u Italiji, koje su specijalizirane za oblasti digitalne humanistike i religijskih studija. Ovi istraživački boravci će u potpunosti biti finansirani kroz ITSERR projekat.

Poziv za prijavu

Poziv za dostavljanje prijava otvoren je od 15. oktobra do 1. decembra 2024. godine. Za kratke posjete institucijama domaćinima u akademskoj 2025-2026. godini, prijaviti se mogu istraživači bez obzira na stepen istraživačke karijere, uz obavezu ispunjavanja uslova institucije domaćina. Poziv za prijavu i mogućnosti na različitim institucijama prijema možete pronaći ovdje.


O RESILIENCE infrastrukturi

RESILIENCE je evropska interdisciplinarna istraživačka infrastruktura za sve oblasti studija o religiji. Ona povezuje istraživačke centre, baze podataka i pružaoce usluga iz svih dijelova Evrope, kreirajući nove instrumente i usluge dostupne istraživačkoj zajednici. RESILIENCE infrastruktura je uvrštena u ESFRI Mapu puta za 2021. godinu, te su za njenu pripremnu fazu koja će trajati od 2022. do 2026. godine, osigurana sredstva od Evropske komisije.

O ESFRI-ju

ESFRI je Evropski strateški forum za istraživačke infrastrukture. To je strateški instrument za unapređenje naučne integracije Evrope i jačanje njenog međunarodnog dosega. ESFRI Mapa puta je ključni instrument za dugoročno evropsko strateško planiranje razvoja istraživačkih infrastruktura.

Poziv za prijavu na RESILIENCE TNA program

Detaljne informacije o pozivu za prijavu na RESILIENCE TNA program možete pronaći ovdje.

RESILIENCE Partneri

ITSERR

ITSERR je italijanski projekat koji koristi sredstva fonda NextGenerationEU, osmišljen da ojača ESFRI istraživački infrastrukturu RESILIENCE u skladu sa potrebama naučne zajednice religijskih studija. ITSERR podržava postojeću infrastrukturu i radi na njenom unapređenju u smislu uključivanja tehnologije i mogućnosti povećanja inovativnosti, kvaliteta i raznolikosti znanja koje proizvodi zajednica koja se bavi studijima o religiji.

Izvori

Ovdje možete pronaći logo, fotografije i druge materijale.

Kontakt

RESILIENCE konzorcij

Lieneke Timpers, KU Leuven, TNA koordinator: lieneke.timpers@kuleuven.be

Univerzitet u Sarajevu